Çikolata Kremalı Kurabiye


Çikolata Kremalı Kurabiyenin tarifini Dr.Oetker'in hazırlamış olduğu 2008 yılı takviminde görmüştüm.İlk gördüğüm günden beri hep yapmak istemiştim.O dönemde işlerin yoğunluğundan dolayı yapamamıştım.Kısmet bugüneymiş.
İyi ki de yapmışım. Benim gibi sizin de çikolata canavarı çocuklarınız varsa , kurabiyelerin tabakta uzun süre kalacağını düşünmeyin.Akşam olmadan hepsini midelerine indirmişlerdi bile ...

Kurabiyelerin ne kadar lezetli olduklarını göstermek amacıyla,ortadan bölünmüş halini de fotoğraflamak istemiştim.Ama ne mümkün.Oğlum yukarda gördüğünüz kareyi çekene kadar bile bekleyemedi.'' Anne çok güzel koktu, ne olursun bir tane alayım.Bak küçüğü ver ,tabağın görüntüsü bozulmaz''gibi sözlerle beni kandırmaya çalışıyordu. Anne yüreği işte, daha fazla dayanamadım. Tüm tabağı verdim.Haa bir de ufaklık var.Cadı kızım .O abisinden daha fena.İstediğini elde edemediği anda ,basıyor yaygarayı...Abisinden çekmedim, ondan çektiğim kadar.

Neyse gelelim tarifimize.

Hamur için  Malzemeler:
250 gr tereyağı veya margarin (ben tereyağı kullandım)
140 gr  (1 su bardağı   )   pudra şekeri
100 gr (1/2 su bardağı)  yoğurt
1 poşet vanillin
450 gr (4-4,5 su bardağı) elenmiş un

Kreması için Malzemeler:
1 poşet Çikolatalı Puding (çikolatalı bademli puding de tercih edilebilir)
300 ml (1,5 su bardağı) süt
25 gr margarin veya tereyağı

Üzeri için:
Pudra şekeri
Tarçın

Yapım Aşamaları:
Pudingi 300 ml süt ile pişirin.Kaynamaya başladığında 25 gr margarin ekleyin.2-3 dk daha karıştırarak pişirmeye devam edin ve ocaktan alın.Soğuma esnasında pudingin yüzeyinde tabaka oluşmaması için sürekli karıştırın.
Hamuru hazırlamak için,tereyağı,pudra şekeri,yoğurtu, vanillini ve unu bir kapta karıştırarak yumuşak bir hamur elde edin.
Oluşturduğunuz hamurdan cevizden büyük parçalar alıp elinizde bastırarak açın ve ortasına 1 tatlı kaşığı puding koyun.Kenarlardan toplayarak kapatın,ters çevirip pişirme kağıdı serilmiş tepsiye sıralayın.Yağlanmış tepsi de kullanabilirsiniz,fakat ben hep yağlı kağıt kullanmayı tercih ediyorum.
Kurabiyeleri önceden ısıtılmış fırında (170°C'de) 30-35 dk pişirin.
Fırından çıkartıp soğuttuğunuz kurabiyelerin üzerine pudraşekeri ve tarçın serpin.(Mutlaka tarçınlı deneyin,ben çok yakıştırdım.)

Afiyet olsun...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !