Tatil dönüşü ve ateşli havale hakkında bilgi

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba.Uzun tatil bana hiç iyi gelmedi.Ramazanın da etkisiyle adaptasyon problemi çekiyorum.İnşallah bir kaç gün sonra kendime gelirim.

Bizim bu seneki tatil aile ziyaretiydi.Almanya'da yaşayan ailemle ve akrabalarımızla hasret giderdik.Çocuklar çok eğlendi.İlgi ve alaka bol olunca çocuklar da şaşkına döndü.Resmen şımardılar.Ben ise sürekli yağan yağmurdan,havanın kapalı olmasından bunaldım.Biran önce cennet memleketime dönmek istedim.Tek tesellim annemin,babamın ve kardeşlerimin yanlarında olmaktı.

Tatilin bir haftasını ise hastane köşelerinde geçirmek zorunda kaldık.Canım kızım ateşli havale geçirdi.O anı hatırlamak bile istemiyorum.Bilincini yitirmesi,nefes alamaması,yüzünün morarması... Korku  ve panik dolu anlardı.En kötüsü de elinizden birşey gelmiyor.Bu durumlarda soğuk kanlı olmak gerekiyor, fakat anne yüreği evladının o haline dayanamıyor.Ben 112 yi ararken babam sağolsun ilk müdahaleyi yapmış.Ne varsa yine eski toprakta var.Parmaklarıyla kusmasını sağlamış.Bu şekilde tekrar nefes alabildi.(Gerçi doktorlar önermiyor ama iyi ki yapmış) Ambulans gelene kadar uyutmamaya çalıştık.Doktorlar müdahalesini yaptıktan sonra da hastanenin yolunu tuttuk. 
Ertesi gün tekrar bir havale geçirdi.Allah'tan bu kez doktorlar yanı başımızdaydı.Hemen ilaç yardımıyla kendisine gelmesini sağladılar.

Eğer sizin de 6 ay-7 yaş arası çocuğunuz varsa lütfen yüksek ateşe dikkat edin.
Mümkün mertebe 38.5°C'nin üzerine çıkmamasını sağlayın.Havale hızlı yükselen ateşlerde ortaya  çıkıyormuş.Size tavsiye edeceğim ilaç hakkında da doktorunuzdan bilgi alın.Bu ilacı havale anında çocuğunuzu yan yatırıp poposundan içeri sıkıyorsunuz.Çocuğun sakinleşmesini ve rahat nefes almasını sağlıyor.(DİAZEPAM DESİTİN rectal tube 5mg).Türkiye'de farklı isim ile de satılıyor olabilir.6 aylık iken kızım yine ateşli havale geçirmişti,fakat ne hastanede ne de çocuk doktorumuz bizi bu konuda bilgilendirdi.
Siz siz olun bu konuyu ihmal etmeyin.O dehşet dolu anı yaşamanızı istemiyorum.Bir an önce doktarunuzdan bilgi alın...

Allah kızıma ve tüm çocuklara sağlıklı uzun ömürler versin......

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !